Ortodoncja w Szczecinie
W naszym gabinecie oferujemy Państwu usługi z zakresu ortodoncji, która jest ważną częścią leczenia stomatologicznego. Odpowiednio dobrany aparat ortodontyczny skutecznie pomoże w dbaniu o stan zębów i dziąseł. Nasi stomatolodzy z gabinetów w Szczecinie i Kamieniu Pomorskim pomagają Pacjentom dobrać optymalne rozwiązania ortodontyczne. Każdorazowo dokładnie analizujemy zgryz Pacjenta oraz jego wady, a następnie dokładnie dopasowujemy i zakładamy aparat na zęby.
Prawidłowo ustawione i kontaktujące zęby są niezwykle istotne. Nieprawidłowości zgryzu takie, jak stłoczenia czy węzły urazowe mogą wywoływać dalsze konsekwencje i choroby przyzębia. Ortodoncja zapewnia korzystne efekty nie tylko zdrowotne, ale też kosmetyczne. Z jej możliwości chętnie korzystają osoby, którym zależy na pięknym i promiennym uśmiechu.
Kiedy warto wybrać się do ortodonty?
Podstawowym zadaniem specjalisty w dziedzinie ortodoncji jest leczenie wad zgryzu poprzez zastosowanie indywidualnie dobranych aparatów zębowych. Aby jednak wdrożyć leczenie ortodontyczne, należy najpierw zdiagnozować wadę, a w tym celu potrzebna jest konsultacja lekarska. Oprócz tych oczywistych, czyli widocznych nierówności w położeniu zębów lub całego zgryzu, istnieją też inne objawy, które powinny skłonić Pacjenta do umówienia wizyty u specjalisty. Należą do nich:
- notoryczne zgrzytanie zębami,
- nadmierne i szybkie ścieranie się zębów,
- widoczne osłabienie się szyjek zębowych,
- asymetria uśmiechu,
- zbyt szybkie odkładanie się kamienia nazębnego,
- wady wymowy.
Na wizytę u ortodonty nigdy nie jest za późno. Z pewnością lepszą metodą jest profilaktyka we wczesnej fazie powstawania wady zgryzu, jednak regularnie leczymy takie nieprawidłowości również u dorosłych osób. Najlepszym dowodem tego są niesamowite metamorfozy naszych Pacjentów, którzy zdecydowali się na wizytę u ortodonty i podjęcie leczenia ortodontycznego w naszym gabinecie.
Do głównych wad zgryzu, z którymi nasi ortodonci mierzą się na co dzień, można zaliczyć:
- stłoczenie zębów – wada, w której zęby ustawione są na wewnątrz lub od wewnątrz łuku zębowego,
- zgryzy głębokie,
- zgryzy otwarte, a więc kiedy zęby górne nie stykają się odpowiednio z zębami dolnymi,
- tyłozgryzy i przodozgryzy, a więc wady, kiedy górne lub dolne zęby są zbyt wysunięte albo cofnięte,
- oraz wiele innych nieprawidłowości.
Co więcej, ortodoncja niekiedy stanowi nieodzowne uzupełnienie leczenia z zakresu protetyki. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszyscy mają możliwość zadbać odpowiednio o swoje zęby w dzieciństwie czy młodości. Dlatego na wizyty u naszych specjalistów zapraszamy zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe.
Co może być przyczyną powstawania wad zgryzu?
Niejednokrotnie zdarza się, że za wadę zgryzu odpowiadają odziedziczone po przodkach cechy genetyczne. Jednakże jest również kilka innych przyczyn, w tym ludzkich nawyków, które mogą do tej wady doprowadzić. Powodem rozwoju wady zgryzu może być np. bruksizm, czyli nawyk nieświadomego ściskania zębów i zgrzytania nimi. Inne ludzkie nawyki, które mogą powodować zmiany w położeniu zębów, to nałogowe obgryzanie przedmiotów, charakterystyczne zwłaszcza dla wieku dziecięcego ssanie kciuka, jak również oddychanie przez usta. U dzieci wada zgryzu może pojawić się także na skutek zbyt wczesnej utraty zębów mlecznych.
Jaki aparat wybrać u ortodonty?
Ortodonci z naszego gabinetu oferują różnego rodzaju aparaty ruchome, kolorowe i akceptowane przez dzieci. Dorośli jednak także mogą zdecydować się na aparat inny niż klasyczne, metalowe zamki. Proponujemy wiele estetycznych rozwiązań ortodontycznych takich, jak:
- zamki kompozytowe,
- aparaty ceramiczne,
- aparaty wykonane z kryształu górskiego.
Elementy wykonane z takich materiałów są dyskretniejsze i mniej widoczne podczas codziennego funkcjonowania, co dla wielu osób jest bardzo istotnym aspektem. Doświadczony ortodonta pomoże Państwu znaleźć optymalne rozwiązanie, uwzględniając Wasze preferencje, życzenia i możliwości finansowe. Dzięki dobraniu aparatu ortodontycznego do indywidualnych potrzeb czas leczenia jest krótszy, a jego efekty – lepsze. W ten sposób spełniamy marzenia o pięknych, prostych zębach niezależnie od wieku naszych Pacjentów.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zakładania aparatów ortodontycznych i całego przebiegu leczenia zachęcamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i udzielimy stosownych informacji.
Aparaty ruchome i stałe
Współczesna ortodoncja pozwala korygować zarówno genetycznie uwarunkowane wady zgryzu, jak i nabyte w trakcie różnych stadiów rozwoju. W zależności od wieku pacjenta oraz rodzaju wady wykorzystuje się aparaty ruchome lub stałe. Dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat najczęściej wybiera się aparaty ruchome noszone przez dziecko w nocy oraz przez kilka godzin w ciągu dnia. Dają szybkie efekty w przypadku wychylenia zębów do tyłu i do przodu. Wady, które należy skorygować poprzez przesunięcie lub obrócenie zębów, wymagają zastosowania aparatów stałych. Składające się z zamków i pierścieni przyklejonych do szkliwa zęba specjalnym klejem, zakładane są na stałe w celu wywierania na zęby określonej siły. Aparaty stałe wykorzystuje się do przesuwania zębów w dowolnym kierunku w obrębie zębodołowych wyrostków szczęki i żuchwy, a także obracania zębów wokół własnej osi. O zastosowaniu danego modelu aparatu ortodontycznego decyduje lekarz ortodonta na podstawie wcześniejszych badań i oceny nieprawidłowości w jamie ustnej pacjenta.
Ile trwa leczenie ortodontyczne?
Okres noszenia stałego aparatu ortodontycznego uzależniony jest od rodzaju wady i indywidualnych predyspozycji Pacjenta. Najczęściej trwa około 2 lata. Przez ten czas Pacjent jest pod regularną opieką ortodonty, który monitoruje postępy terapii. Warto zauważyć, że proces leczenia ortodontycznego może przedłużyć się o poprzedzające go leczenie zachowawcze, endodontycznego lub chirurgiczne. Założenie aparatu stałego wymaga uprzedniego wyleczenia wszystkich zębów tego wymagających.