Rodzaje protez zębowych
Utrata zęba to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, który może doprowadzić m.in. do przesuwania się zębów oraz deformacji i obkurczenia dziąsła. Jakie są rodzaje protez używanych do wypełniania ubytków i jakie są główne zalety każdego rozwiązania?
Charakterystyka protez ruchomych
Protezy dzielą się na dwa rodzaje: ruchome (wyjmowane) oraz montowane na stałe. Pierwsze stosowane są głównie w przypadku pełnego ubytku w uzębieniu. Można użytkować je tylko i wyłącznie w ciągu dnia, aby na noc pozwolić dziąsłom i błonom śluzowym na odpoczynek. Ich największym minusem jest stosunkowo słabe trzymanie się w jamie ustnej głównie w przypadku dolnej protezy, która ma małą powierzchnię przylegania. Może to prowadzić do uczucia dyskomfortu w trakcie jedzenia, szczególnie przy spożywaniu posiłków w towarzystwie innych osób. W przypadku protez ruchomych bardzo ważna jest również ich okresowa wymiana, najlepiej co pięć lat. Powodem jest nie tylko zużywanie się materiału, ale także zachodzące w miarę upływu czasu drobne zmiany w jamie ustnej. Nie powinno się ich ignorować, gdyż zmiany te będą doprowadzać do pogorszenia komfortu w użytkowaniu protezy.
Charakterystyka protez stałych
Drugim typem są protezy stałe oparte na implantach zębowych. Mocowane są w jamie ustnej za pomocą tytanowych śrub, które przy miejscowym znieczuleniu są wwiercane w kość. Na takiej podstawie umieszcza się porcelanową albo ceramiczną koronę, która wygląda jak naturalny ząb. Tak mocne osadzenie protez stałych sprawia, że są bardzo wygodne w użytkowaniu, a pacjent czuje się w nich całkowicie komfortowo. Dodatkowo nie uciskają dziąseł, nie ruszają się podczas jedzenia, nie blokują podniebienia i można w nich spać. Ich główną wadą jest natomiast wysoka cena, a także konieczność zdecydowania się na implant w przeciągu dwóch miesięcy od utraty zęba, aby nie doszło do zaniku kości.
W przypadku utraty zęba nie warto zwlekać z wizytą u protetyka, który dopasuje rozwiązanie nie tylko najwygodniejsze, ale także odpowiadające pacjentowi pod względem kosztów.