Jak odbudować koronę zęba?
Zdrowie w obrębie jamy ustnej to nie tylko kwestia ogólnego dobrobytu – chodzi także o kwestie psychologiczne i społeczne, ponieważ uśmiech jest naszą wizytówką. Stomatologia estetyczna daje możliwość odbudowy zęba, również bardzo zniszczonego. W tym wpisie poruszamy odbudowy korony zęba – zapraszamy do lektury.
Na czym polega rekonstrukcja zęba przy użyciu korony?
Jeśli korona zęba uległa zniszczeniu, ale korzeń jest w dobrym stanie, można go zrekonstruować, stosując porcelanowe korony – szczególnie gdy ząb jest martwy. Jeżeli ubytek w zębie jest bardzo duży, na korzeniu umieszcza się specjalną śrubę mocującą i wykonuje wkład koronowo-korzeniowy. Korony to nakładki na zniszczonych, złamanych i przebarwionych zębach. Poprawiają kształt, położenie i barwę, gdy inne metody są nieskuteczne, a także służą do rekonstrukcji uzębienia zniszczonego przez próchnicę.
Kiedy taka metoda jest skuteczna?
Korony nakładane są po leczeniu kanałowym, jeśli zachowała się większa część zębów. Pełnią również funkcję ochronną przed pęknięciami oraz służą do pokrycia implantów, umocowania mostu i leczenia ortodontycznego. Stomatologia estetyczna służy niemal każdemu; głównym przeciwwskazaniem jest nadmiernie zniszczone uzębienie (czapeczka może się nie utrzymać). Nie stosuje ich także się w zaawansowanej chorobie przyzębia oraz na żywe zęby stałe u młodych osób ze względu na duże ryzyko naruszenia komory miazgi i konieczność leczenia kanałowego.
Najczęściej zaś korony stosowane są przy uszkodzeniach mechanicznych. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Jolanta Sikorska-Bochińska zaleca ten zabieg szczególnie po przeprowadzonym leczeniu endodontycznym na skutek zaawansowanej próchnicy. W celu przeprowadzenia omawianego zabiegu konieczne są dwie lub trzy wizyty u stomatologa, ponieważ lekarz najpierw musi usunąć zmiany próchnicze, przygotować i ukształtować ząb, a na końcu wykonać odcisk. Zakłada się także przejściową koronę z tworzywa sztucznego lub metalu. Na następującej wizycie zdejmuje się ją i przymocowuje właściwą koronę.